fbpx
 

סדנאות וחוגים

בעיות התנהגות של כלבים

בעיות התנהגות אצל כלבים כוללות מגוון התנהגויות לא רצויות ובעייתיות המקשות עלינו את החיים המשותפים עם הכלב.

התנהגות הופכת להיות בעייתית כאשר היא מפריעה לדרך ההתנהלות עם הכלב, כאשר היא מסכנת  אותנו או אנשים / בעלי חיים אחרים וכן כאשר הכלב עצמו סובל ממנה (כגון חרדות).

רוב בעיות ההתנהגות קשורות לתקשורת לקויה ביננו בני האדם, לבין הכלב ומבטאות בעצם את דרך ההתמודדות הטבעית של הכלב להתמודד עם מצבים שונים, בפרט כאלו שאינם נוחים לו.

ישנו מגוון רחב של התנהגויות המוגדרות כבעייתיות, חלקן קלות וחלקן קשות יותר. להלן מספר דוגמאות לבעיות נפוצות

כלב תוקף

תוקפנות טריטוריאלית

תוקפנות רכושנית ושמירה על מזון, צעצועים או כל משאב אחר

דומיננטיות ותוקפנות כלפי בני הבית

תוקפנות כלפי כלבים או בעלי חיים אחרים

חרדות

חרדת נטישה וחוסר יכולת להישאר לבד בבית

חרדה ממקומות הומים

נזקים בבית

הרס של חפצים כפורקן ללחץ עם עזיבת הבעלים את הבית

לעיסת חפצים כפריקת אנרגיה או שעמום

ברחנות

בריחות מדלת הבית או מהחצר

התנהגות טורדנית כלפי אנשים

קופצנות, לעיסת ידיים, תחנונים לקבלת מזון, הצקות

נבחנות אובססיבית

עשיית צרכים בתוך הבית

חלק מהתנהגויות אלו מתחילות עם השלבים הראשונים של למידת הגור את הסביבה. עם ניתוב נכון בגיל צעיר בעיות אלו ייעלמו לרוב כלא היו. כמו כל תהליך למידה או הכחדה של התנהגות שכבר נלמדה, ככל שגיל הכלב צעיר יותר, כך יהיה קל יותר להכחיד התנהגויות אלו או לנתבן להתנהגויות אחרות חדשות מכיוון שהן עדיין לא הושרשו והפכו לחלק מרפרטואר ההתנהגות של הכלב.

 

מגוון הסיבות אשר גורמות להפרעות התנהגות אלו הוא רחב מאוד. חשוב לזכור שלרוב לא מדובר בבעייה אישיותית אצל הכלב, אלא בהתנהגות נורמאלית לחלוטין המונעת מתוך דחפים ואינסטינקטיים טבעיים, אבל מפריעה ומטרידה את בני האדם שסביבו. ככל שהתנהגות זו תסב לכלב הנאה ותאפשר לו לקבל את מבוקשו מהר יותר, כך הוא ייטה לחזור עליה.

 

למידה והשרשת התנהגות שגויה היא אחת הסיבות העיקריות להופעה של בעיות התנהגות. למידה כזו לרוב תחל מניסוי וטעייה והשגת המטרה בסופו של דבר. למשל גור אשר למד לקפוץ על בני הבית בכדי להשיג את מבוקשו, ימשיך ברוב המקרים בהתנהגות זו גם כשיגדל. כלומר – עם ניתוב נכון מגיל צעיר ניתן היה בקלות להימנע מהתנהגות זו.

 

חוסר הכוונה וניתוב של הכלב להתמודדות עם מצבים שונים ומגוונים יגרמו לחוסר תקשורת ביננו לבין כלבנו. אנו סומכים על כלבנו שיידע את הקודים החברתיים, שידע לא לנבוח או לאיים על אורחים המגיעים הביתה, לא לגנוב אוכל מהשולחן ולא לקפוץ על הילדים. מכיוון שכלב אינו בן אדם ולא דובר את שפתנו, עלינו להסביר לו באופן שמאפשר לו ללמוד ולרכוש התנהגות חלופית.

 

יש להתחשב בגילו של הכלב ובתנאים חיצוניים ופיזיים העלולים להשפיע על התנהגותו. כלב צעיר יהיה בעל אנרגיה רבה יותר ולכן יתקשה יותר להישאר זמן רב לבד בבית מבלי לכרסם חפצים או לעשות צרכים בבית. כלב אשר סובל מכאב פיזי כלשהו, עלול להגיב בתוקפנות אם ניגע בו במקום הרגיש, כלב אשר חי בחצר ויהיה חשוף לתנועה ברחוב, יגיב בנבחנות יתר לעתים וכדומה.

 

אופיו המולד של הכלב הנו פקטור משמעותי גם הוא באופן בו הוא יתנהג ולכן בבואנו לפתור בעיות התנהגות עלינו להתאים את רמת הציפיות שלנו לאישיות של הכלב שלנו ולבחור את אופן הלימוד האפקטיבי ביותר עבורו.

לדוגמא – כלב בעל אופי חשדן ונטיה להתנהגות טריטוריאלית יגיב בצורה שגויה לאורחים אשר תתבטא באיום, נבחנות אובססיבית ולעתים אף נשכנות.

כלב חברותי מטבעו עלול להגיב בקופצנות יתר, בהצקות ואי שמירה על המרחב הפרטי שלנו.

 

התנהגות בעייתית היא סימפטום בלבד, כלומר היא מהווה ביטוי של הבעיה העיקרית. לכן, אופן הטיפול בבעיות התנהגות מחייב אבחון מקיף ובדיקת צרכיו של הכלב וסיפוקם בכדי לברר את שורש הבעיה.

 

חשוב להבין שפתרון בעיות התנהגות הנו תהליך שלעתים הנו ממושך, תלוי בסוג הבעיה. מחוייבותכם לתהליך היא קריטית והיא לעתים מחייבת שינוי בדרכי ההתנהלות היומית עם כלבכם.

 

כמו כן, בבואנו לשנות דפוסי התנהגות בכלבים, עלינו להתאים את התנאים הפיזיים לצורכי הטיפול. עלינו לשלוט בסביבה ובגירויים השונים בה בכדי להתאימם לשלב הלימודי בו נמצא הכלב. למשל – עם כלב הסובל מחרדות מגירויים חיצוניים או כלב המגלה תוקפנות טריטוריאלית, נתחיל את התהליך בסביבה שקטה ומבוקרת בכדי לרכוש את אמונו וביטחונו ונעלה באופן הדרגתי את כמות הגירויים אליהם נחשוף אותו.

 

במרכז להתנהגות ואילוף הכלב אנו משלבים עבודה במרכז בסביבה שקטה ומבוקרת, עבודה בסביבתו הטבעית של הכלב (בתוך הבית ובאזור בו הוא חי) וכן עבודה בקבוצות אילוף לצורך אימון בסביבה מרובת גירויים.